Bo fantazja jest od tego…

Jeszcze kilka miesięcy temu Lenka niczym mały Einstein dociekała, chwilę przetwarzała, a następnie na swoim twardym dysku zapisywała terabajty danych, z których następnie nad wyraz sprawnie korzystała, zaskakując swoich rozmówców żelazną logiką rozumowania.

blog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieci

Wszystkiemu "winne" były pytania i odpowiedzi, a szczególnie te drugie, które w wydaniu naszym - rodziców - zawsze były bardzo zasadnicze i zgodne z jedyną słuszną, naukową prawdą. Ludzie nie "spadają" z Ziemi, choć ta, jak każda planeta, jest ogromną kulą w przestworzach, dzięki sile zwanej grawitacją. Tej samej sile, która powoduje, że wszystkie rzeczy spadają w dół. Jak deszcz, który pada, ponieważ para wodna w chmurach ulega kondensacji (zagęszczeniu). Słońce tymczasem zachodzi, ponieważ Ziemia kręci się wokół własnej osi i w ciągu doby "odwraca się tyłem" do Słońca. I tak dalej...

Przyszedł jednak dzień, w którym mała główka postanowiła najwyraźniej zBUNTować się (uwielbiam to słowo!) wobec nadmiaru informacji. Ni z tego, ni z owego słońce, przepraszam - słoneczko, zaczęło chodzić spać, umywszy uprzednio buzię i ząbki za chmurkami. Deszczyk pada, bo niebo jest smutne, a ludzie nie spadają (nie odlatują?), bo mają "takie specjalne stopy". I tak dalej...

Początkowo hiper racjonalny Rafał próbował na swój sposób wyperswadować córce tę nową "logikę". Patrzyłam na te usiłowania z politowaniem, aż w końcu powiedziałam wprost: "wrzuć na luz, przecież to DZIECKO". Właśnie, dziecko. A fantazjowanie, tworzenie alternatywnej rzeczywistości to kwintesencja dzieciństwa. Już nigdy nie będzie przychodziło jej to z taką łatwością i nie będzie dawało tyle radości. Jej i, przy okazji wspólnych zabaw, nam wszystkim.

- Mamusiu, a kupisz sobie taką różdżkę i wczarujesz mnie do bajki?

- Mamuś, a co robią ludzie z bajki, kiedy kończy się bajka?

blog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieciblog rodzinny, blog dziecięcy, moda dziecięca, zdjęcia dzieci

Lena:
czapka - C&A (dział damski)
szalik - Next
kurtka - H&M
sukienka - C&A
buty - Zara

Kuba:
czapka - iloko.pl
szalik - Next
kurtka - H&M
spodnie - H&M
buty - Bartek

Zdjęcia do tego wpisu powstały siódmego stycznia, zapomniałam o nich kompletnie. Na pustym - zaniedbanym nieco, ale pięknym, bo w całości drewnianym - placu zabaw, Lena jechała "taksówką" do miasta, z Kubą - niezwykle uprzejmym panem kierowcą.

My tymczasem wciąż zatrzymani przez przebrzydłego wirusa siedzimy w domu i rozwijamy skrzydła naszej wyobraźni. Wpis sponsoruje literka "F" jak fantazja :)

http://www.youtube.com/watch?v=mPyCZ-nGSIc

Jedna z moich ulubionych piosenek z dzieciństwa :)

16 komentarzy

 1. Ania's Gravatar Ania
  27 lutego 2014 at 20:12 | Permalink

  Cudni są, uwielbiam patrzeć na Twoje maluchy, jak się przytulają, kochają… A ta logika i sposób myślenia to najcudniejsze w dzieciach! Szkoda, że my, dorośli, z wiekiem stajemy się praktyczni i logiczni aż do bólu. Mój malec (2 l.3 mce) kocha bajkę „Chmurkowe opowieści” i stamtąd czerpie inspiracje pogodowe. Codziennie rano pyta nas, czy Pogodusie obudziły już słoneczko 🙂

 2. Karolina's Gravatar Karolina
  27 lutego 2014 at 20:49 | Permalink

  Zdrówka Kochani! Hehe fantazja fantazja to i moja piosnka. Teraz katuje z Leonem zająca poziomke 😉 piękne zdjęcia, cudne Rodzeństwo.

 3. alicja - o chlopcu i's Gravatar alicja - o chlopcu i
  27 lutego 2014 at 21:18 | Permalink

  matko…jak dziś pamiętam jak zaglądałam do radia które miało wypalona dziurke w takim gumowym obiciu…zaglądałam żeby ujrzeć Krzysztofa Antkowiaka ktory śpiewał ” zakazany owoc” ….a w trakcie audycji wyobrażałam sobie, ze Pan z Panią siedzą tam w srodku na maleńkich fotelikach, takich dla lalek, obitych czerwonym aksamitem….dziecięca wyobrażnia jest cudowna…i niczym niezakłócona….żadnymi tam „realnymi realiami”;) jeszcze przyjdzie czas i na to:)
  pozdrawiam

 4. Ilona's Gravatar Ilona
  27 lutego 2014 at 21:31 | Permalink

  Jakie Lena ma włooooooosy! <3

 5. mama Oli's Gravatar mama Oli
  27 lutego 2014 at 21:33 | Permalink

  Uwielbiam „Fantazję”! Też uważam, że fantazjowanie to najfajniejsza rzecz w dzieciństwie 🙂 Potem, aby tak odlecieć, trzeba się wspomagać 😉
  Pozdrawiam!

 6. Maniamamowania's Gravatar Maniamamowania
  27 lutego 2014 at 21:38 | Permalink

  Och ta fantazja. Ja też jestem z tych rodziców – racjonalistów i raczej udzielam Stasiowi konkretnych odpowiedzi na jego pytania. Ale lubię też podsłuchiwać jak rozmawia podczas zabawy i tworzy własne wersje zdarzeń, w których wszystko może się zdarzyć.

 7. Aga's Gravatar Aga
  27 lutego 2014 at 21:39 | Permalink

  Ja również życzę dużo zdrowia,teraz nas dopadły wirusy….ale walczymy ostro.Lena niech dalej fantazjuje,to najpiękniejsze co może jej sie przytrafić.

  P.S. Oj lubię tą piosenkę,kiedy jej się słuchało lata,lata temu:)…….bo fantazja,bo fantazja…:))))

 8. Wanda's Gravatar Wanda
  27 lutego 2014 at 21:52 | Permalink

  skoro F jest sponsorem to ja życze ZDRÓFFFFFFKA 🙂

 9. Ilcza's Gravatar Ilcza
  27 lutego 2014 at 22:22 | Permalink

  a ja nie umiem. nie umiem wymyślać opowieści o skrzatach, które zabierają skarpetki i potem wszystkie są bez pary. nie umiem nie dlatego, że brakuje mi wyobraźni, ale dlatego, że nie umiem tak ściemniać dzieciom. a chciałabym, bardzo chciałabym! pozostaje mi tylko nie przeszkadzać, kiedy wymyślają sobie cokolwiek same. ja po prostu nie umiem za bardzo do tego dołożyć swojej cegiełki.

 10. Blog Ojciec's Gravatar Blog Ojciec
  27 lutego 2014 at 23:34 | Permalink

  Uwielbiam to niesamowicie, niczym nieskrępowane tworzenie alternatywnej rzeczywistości przez dzieci.

  Moje maluchy mają podobnie. Jak ja fantazjuje (słońce idzie spać itp.), to one chcą konkretów, a jak zaczynam porządnie tłumaczyć wszystko od grawitazji, po fakt, że ziemia nie jest kulą, tylko elipsoidą obrotową, to znowu one odlatują w świat fantazji. Jak gdyby uważały, że na każdego racjonalnego człowieka, musi przypadać jeden wariat 🙂

 11. MartynaG's Gravatar MartynaG
  28 lutego 2014 at 00:36 | Permalink

  Jak Ty to robisz, że nie dość że dzieciaki są takie słodkie i mądre to jeszcze tak rewelacyjnie wyglądają – o samych fotografiach i klimacie tutaj nie wspomnę. Naprawdę miło się tutaj zagląda – jestem już stałym bywalcem i wcale nie chcę tego zmieniać.

  Pozdrawiam MG

 12. ambiwalencja stosowana's Gravatar ambiwalencja stosowana
  28 lutego 2014 at 07:20 | Permalink

  mój trzyletni bąbel nie był jeszcze na etapie pytań, za to nader często bywa księzniczką, rycerzem i doktorem

 13. Aleksandra's Gravatar Aleksandra
  28 lutego 2014 at 08:53 | Permalink

  U nas też fantazja rządzi, choć przeplata się z logiką. 🙂 Jednak Julka mimo skończonych 6 lat nadal lubi ten świat wyobraźni, a ja … też go w niej lubię. 🙂

 14. Sylwia i Adam.'s Gravatar Sylwia i Adam.
  28 lutego 2014 at 09:32 | Permalink

  Bardzo dobry wpis!

 15. Gosia's Gravatar Gosia
  28 lutego 2014 at 22:55 | Permalink

  Ha, też lubiłam tą piosenkę 😉 A moja córka już wychodzi z tego etapu niestety. A kiedyś takie fajne „rzeczonady” wymyślała, co kwadratowe palce mają… ehh.

 16. MałaGarderoba's Gravatar MałaGarderoba
  6 marca 2014 at 13:30 | Permalink

  Lena ma oczy kota ze Shreka. Jej chyba nie można odmówić. Jestem nią absolutnie zachwycona <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *